12 15,2022

Pora roku a typ opon: wszystko, co należy wiedzieć

 

Opona to skomplikowany technicznie produkt, występujący w wielu kształtach i rozmiarach, który zaprojektowano z myślą o sprostaniu wielu wyzwaniom. W zależności od pory roku zaleca się stosowanie różnych typów opon, ponieważ cechują się one różnymi korzystnymi właściwościami.

Vredestein Tyre Academy Odcinek 5: Opony letnie, zimowe i całoroczne

 

Opony letnie

Bieżnik opony letniej ma mniej otwartych rowków odprowadzających wodę, maksymalizując styk gumy z nawierzchnią drogi. Skutkiem jest poprawa przyczepności i drogi hamowania pojazdu.

Jednak wyjątkowa mieszanka gumowa oraz specyficzna konstrukcja bieżnika sprawiają, że opony letnie nie nadają się do jazdy w warunkach zimowych. Gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, guma staje się twarda i krucha, a bieżnik nie może skutecznie poradzić sobie ze śniegiem lub lodem.

 

Opony zimowe

Opony zimowe zapewniają doskonałą przyczepność na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach, a także na mokrych nawierzchniach w warunkach niskich temperatur.

Opona zimowa zawiera lamelki, czyli małe, ostre nacięcia klocków bieżnika, które są niezbędne do jazdy w warunkach zimowych. Lamelki odkształcają kostki bieżnika i tworzą ostre krawędzie, które wgryzają się w śnieg. Poza lamelkami bieżnik opony zimowej charakteryzuje się bardziej otwartymi rowkami, które również wbijają się w śnieg, zapewniając większą przyczepność. Rowki te doskonale usuwają wodę i śnieg na drodze samochodu i zmniejszają ryzyko akwaplanacji.

Mieszanka bieżnika opony zimowej zawiera polimery, które pozostają miękkie również w bardzo niskich temperaturach, dlatego mieszanka nie twardnieje w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Dzięki temu lamelki spełniają swoje zadanie. Mieszanka bieżnika pozostaje sprężysta i elastyczna w niskich temperaturach, skracając drogę hamowania i poprawiając przyczepność.

 

Opony całoroczne

Opony całoroczne łączą w sobie cechy opon letnich i zimowych w jedno hybrydowe rozwiązanie, które zapewnia zalety obu typów opon. Dla kierowców, którzy mieszkają na obszarach o łagodnych zimach, opony całoroczne mogą być atrakcyjną alternatywą. Opony całoroczne zapewniają bezpieczeństwo i doskonałe osiągi. Ponadto kierowcy mogą zaoszczędzić pieniądze i czas oraz zmniejszyć wysiłek związany z sezonową wymianą opon. Z drugiej strony opony letnie i zimowe są specjalnie dostosowane do warunków danej pory roku. 

Vredestein

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje