01 17,2023

Jak wydłużyć okres eksploatacji opon?

 

5 wskazówek dotyczących użytkowania i konserwacji opon

Opony się zużywają. Jest to fakt. Nawet opony Vredestein nie są wieczne. Istnieje wiele czynników, które przyspieszają zużycie opon samochodowych, ale na szczęście istnieje kilka prostych zabiegów, które mogą wydłużyć ich okres eksploatacji. 

W normalnych warunkach okres eksploatacji opony samochodowej jest dość długi (w zależności od sposobu użytkowania). Jednak dzięki poniższym wskazówkom dotyczącym prawidłowego użytkowania, istnieją duże szanse, że uda się wydłużyć ich okres eksploatacji bez jednoczesnego zmniejszenia osiągów, a tym samym bezpieczeństwa, jakie powinny zapewniać.  

Vredestein Tyre Academy Odcinek 3: Dbanie o opony

 

Przyczyny szybkiego zużycia opon

Z czasem opony zużywają się podczas jazdy. Przyczyn nadmiernego zużycia opon może być wiele, np. nieprawidłowe ciśnienie w oponach, wyboje w nawierzchni lub ogólny stan nawierzchni drogi. Przykładowo testy wykazały, że pomiędzy dwoma różnymi rodzajami asfaltu różnica w zużyciu opon może sięgać 35%. Ponadto za szybsze zużycie opon odpowiada również klimat i duża masa. Powyższe przyczyny i różne inne mogą ostatecznie doprowadzić do szybszego zużycia opon. Niemniej jednak najważniejszym czynnikiem jest zawsze styl jazdy kierowcy.

Częste kontrole ciśnienia

Najłatwiejszym sposobem zapewnienia trwałości opon samochodowych jest, bez wątpienia, częste sprawdzanie ciśnienia. Złotą zasadą każdej wizyty na stacji benzynowej (najlepiej raz w miesiącu) jest sprawdzenie prawidłowego ciśnienia we wszystkich czterech oponach. Zbadano, że ciśnienie niższe o 20% od zalecanego może spowodować o 30% większe zużycie opon. Zaleca się również, aby podczas wizyty na stacji benzynowej sprawdzać ciśnienie w oponach, ponieważ odpowiednie ciśnienie może zapobiec przedwczesnemu zużyciu opon i zwiększonemu zużyciu paliwa.

Geometria kół

Prawidłowa geometria kół zapobiega szybszemu i nierównomiernemu zużyciu opon, a tym samym wydłuża ich okres eksploatacji. Niewspółosiowość kół na zawieszeniu samochodu może spowodować nadmierne tarcie o nawierzchnię drogi, powodując znaczne skrócenie okresu eksploatacji opon. Z tego powodu zalecamy sprawdzanie geometrii kół co najmniej raz w roku.

Rotacja opon

Apollo Vredestein zaleca okazjonalną zamianę opon miejscami z tylnej osi na przednią i na odwrót po przejechaniu 7500–10 000 km w przypadku większości samochodów. Z czasem można zaobserwować nierównomierne zużycie opon zamontowanych na przedniej i tylnej osi. Nie jest to spowodowane żadną usterką pojazdu, ale tym, że na przednie i tylne koła, w większości przypadków, działają różne siły. Przednie koła wykonują wymagającą pracę związaną z kierowaniem, skręcaniem, przyspieszaniem i hamowaniem samochodu, dlatego w dłuższej perspektywie tracą kilka milimetrów bieżnika.

Nawyki jazdy

Z oczywistych powodów sposób jazdy ma bezpośredni wpływ na zużycie opon i jest uważany za najczęstszą przyczynę ich zużycia. Dotyczy to m.in. prędkości, szybkiego przyspieszania, pokonywania zakrętów i intensywnego hamowania. Dlatego też, zachowując defensywny styl jazdy i unikając skrajności, można znacznie zmniejszyć tempo zużywania się opon.

Przechowywanie opon

W przypadku jazdy na oponach sezonowych należy mniej więcej raz na pół roku zmieniać opony letnie na zimowe. W związku z tym druga para opon będzie leżała bezczynnie przez następne kilka miesięcy. Podczas przechowywania opon należy pamiętać o tym, aby były ułożone w stos, najlepiej w specjalnym stojaku na opony, lub zewnętrzną stroną do góry, gdy są jeszcze zamontowane na odpowiednich felgach. Pomieszczenie, w którym przechowywane są opony, powinno być ciemne i niezbyt wilgotne. Ponadto ważne jest, aby przechowywać opony w odległości co najmniej 2 metrów od wszelkich środków chemicznych oraz źródeł energii elektrycznej.

Vredestein

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje