12 15,2022

Co oznaczają symbole na oponach?

 

Dla niewprawnego oka ściana boczna opony wydaje się wypełniona niezrozumiałymi cyframi, literami i symbolami. Te wskaźniki mają na cele ułatwienie wymiany opon i umożliwienie mechanikowi samochodowemu szybkie określenie, w jakie opony jest wyposażony dany samochód. Ale jakie jest ich znaczenie?

Vredestein Tyre Academy Odcinek 6: Symbole na oponie

 

Przyjrzyjmy się szczegółowo znaczeniom poszczególnych podstawowych piktogramów na oponach.

 

1. Wymieniona jest nazwa producenta (Vredestein) wraz z nazwą handlową (Quatrac Pro) opony.

2. Te szeregi liczb stanowią opis rozmiaru opony. Na przykładzie opony 275/30 R20 97Y: liczba 275 oznacza szerokość opony w milimetrach; 30 to stosunek wysokości do szerokości opony wyrażony w procentach (30%); R oznacza oponę radialną i określa konstrukcję osnowy; a 20 to średnica obręczy w calach. Dodatkowo liczba 97 określa indeks nośności, który odpowiada maksymalnemu ciężarowi, jaki opona może unieść podczas jazdy. Litera „Y” odwołuje się do maksymalnej dopuszczalnej prędkości jazdy.

3. Symbole M+S lub M&S (błoto i śnieg) znajdują się zazwyczaj na oponach zimowych, całorocznych i oponach do pojazdów 4x4 z samoczyszczącym się bieżnikiem oraz przeciętną trakcją, przeznaczonych do jazdy po błocie lub śniegu. Oznaczenie M+S wraz z symbolem „płatka śniegu” wskazuje na oponę typowo zimową.

4. Symbol „alpejski”, oficjalnie nazywany „Three-Peak Mountain Snowflake” lub „3PMSF”, oznacza, że opona spełnia wszystkie wymogi specjalnych testów zimowych i gwarantuje doskonałe osiągi w sezonie zimowym.

5. Duża litera E w kółku to znak homologacji ECE, który oznacza, że opona została przetestowana i zatwierdzona przez europejskie organy regulacyjne. Liczba obok „E” to kod kraju, w którym wydano homologację. (np. 4 = Holandia). Europejskiemu numerowi homologacji towarzyszy kod S2WR2, który wskazuje poziom hałasu, przyczepność na mokrej nawierzchni i opór toczenia.

Symbols-VA

 

6. Symbol DOT oznacza Departament Transportu. Oznaczenie to obejmuje kod miejsca produkcji (3 cyfry), kod rozmiaru opony (2 cyfry), kod budowy (4 cyfry) i tydzień produkcji (ostatnie 4 cyfry). „Tydzień produkcji” to 4-cyfrowa liczba, która określa tydzień i rok produkcji. Dwie pierwsze cyfry określają tydzień, a dwie ostatnie wskazują na rok produkcji (np. 4322 — tydzień 43 roku 2022).

7. Oznaczenie MAX LOAD wskazuje maksymalny ciężar, jaki może unieść opona. Towarzyszy mu symbol MAX PRESS (maksymalnego ciśnienia w oponie), który określa maksymalne ciśnienie, jakie można zastosować. 

8. Jest to symbol firmy Apollo Vredestein, który identyfikuje oponę jako całoroczną.

9. Symbol obrotu znajduje się na oponach kierunkowych. Jest on oznaczony strzałką i napisem „ROTATION”. Napis „INNER SIDE” (stosowany tylko w oponach marki Vredestein) wskazuje stronę opony asymetrycznej, która przy montażu powinna być skierowana do wewnątrz.

10. Wskaźnik zużycia bieżnika (TWI). W firmie Vredestein używamy symbolu VR umieszczonego nad ścianą boczną. Symbol ten wskazuje miejsca, w którym można znaleźć wskaźniki zużycia w głównych rowkach bieżnika i określa minimalną głębokość bieżnika (1,6 mm) dopuszczalną w oponach. Można go znaleźć w 6 różnych miejscach na oponie.

11. „Treadwear”, „Traction” i „Temperature” to symbole UTQG obowiązujące w Stanach Zjednoczonych. „Treadwear” oznacza przebieg, „Traction” — przyczepność, a „Temperature” — właściwości przy dużych prędkościach.

Vredestein

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje