Opony rowerowe wykonane z kauczuku pozyskanego z mniszka lekarskiego

 

Firma Vredestein zawsze poszukuje innowacji i zrównoważonych rozwiązań, aby nadać swoim produktom nowe impulsy.

Dobrym przykładem jest opona Fortezza Flower Power,  będąca wynikiem wspólnego przedsięwzięcia z Uniwersytetem Wageningen i Ośrodkiem Badawczym (WUR) o nazwie Drive4EU, współfinansowanego przez Unię Europejską. Wspólnie opracowaliśmy oponę, która jest wykonana z kauczuku pozyskiwanego z korzeni mniszka lekarskiego. Zaangażowanie firmy Vredestein ilustruje znaczenie, jakie firma przywiązuje do zrównoważonego rozwoju i innowacji.

 

Vredestein Fortezza Flower Power

Ten wyjątkowy produkt jest pierwszą na świecie oponą rowerową wyprodukowaną z naturalnego kauczuku pozyskiwanego z korzeni rosyjskiego mniszka lekarskiego (Taraxacum kok-saghyzor lub TKS). Dlatego nazwano ją Flower Power (Fortezza to mająca powodzenie linia szosowych opon rowerowych firmy Vredestein). Ta limitowana partia opon została wykonana z gumy pozyskiwanej z kwiatów uprawianych i zbieranych w Holandii.

 

Specjalna mieszanka zastosowana w prototypie Fortezza Flower Power zapewnia lepszą przyczepność niż tradycyjne mieszanki i zwiększa osiągi. Jest to bezpośrednio związane z wyższym stężeniem naturalnej żywicy w tym konkretnym wariancie naturalnego kauczuku. Procedura odzyskiwania naturalnego kauczuku jest procesem kosztownym i czasochłonnym, a obecnie trwają badania, czy opona ta może być w przyszłości produkowana na skalę masową.

 

Podczas ostatniej Eurobike, największej na świecie i najbardziej prestiżowej międzynarodowej wystawy rowerowej, opona Vredestein Flower Power otrzymała nagrodę Eurobike Innovation Award.  Jesteśmy dumni, że ten projekt zyskał takie uznanie. 

 

Firma Apollo Vredestein ściśle współpracowała z WUR w celu opracowania tego specjalnego kauczuku naturalnego, zapewnienia opłacalności produkcji i testowania różnych mieszanek. Każde ulepszenie procesu pozyskiwania kauczuku prowadziło również do bezpośredniej poprawy jego jakości. W rezultacie powstała specjalna mieszanka, która jest obecnie testowana na prototypie Fortezza Flower Power, która zapewnia lepszą przyczepność niż tradycyjne mieszanki. Jest to bezpośrednio związane z wyższym stężeniem naturalnej żywicy w tym konkretnym wariancie naturalnego kauczuku. Obecnie trwają badania, czy opona ta może być w przyszłości produkowana na skalę masową.

 

DRIVE4EU

Firma Apollo Vredestein bierze udział w projekcie DRIVE4EU, który koncentruje się na rozwoju produkcji kauczuku naturalnego i inuliny z rosyjskich mniszków lekarskich. Projekt jest koordynowany przez Uniwersytet i Ośrodek Badawczy w Wageningen. Celem jest zbadanie sposobów zmniejszenia zależności UE od przywozu kauczuku naturalnego w najbliższej przyszłości, częściowo w odpowiedzi na światowy niedobór kauczuku naturalnego. Oczekuje się, że światowy popyt będzie rósł — obecnie Unia Europejska jest nadal całkowicie zależna od importu kauczuku naturalnego. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.drive4eu.eu

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje