Przepisy dotyczące opon zimowych we Francji
Blog-winter-tyres-France-1920x440.jpg

Przepisy dotyczące opon zimowych we Francji

1 listopada 2021 r. w 48 francuskich obszarach górskich wejdzie w życie tzw. „ustawa górska II”. Od tego dnia wszyscy kierowcy poruszający się po wspomnianych terenach w okresie pomiędzy 1 listopada a 31 marca będą zobowiązani do wyposażenia pojazdu w zatwierdzone opony zimowe lub łańcuchy śnieżne. W niniejszym materiale zawarliśmy informacje o przepisach w zakresie opon/łańcuchów, a także obszarach i pojazdach, których one dotyczą.

Obowiązek montażu opon śniegowych

Opony zatwierdzone do stosowania w sezonie zimowym to opony zimowe lub całoroczne opatrzone oznaczeniem M+S („Mud & Snow”) lub symbolem „alpejskim” (3PMSF), który wskazuje, że opona została zaprojektowana pod kątem jazdy w wyjątkowo trudnych warunkach zimowych. Oznaczenie 3PMSF przyznawane jest w ramach standaryzowanego europejskiego testu efektywności opon podczas jazdy na śniegu i stanowi gwarancję doskonałych osiągów w sezonie zimowym niezależnie od warunków pogodowych.

Od listopada 2024 r. za „opony śniegowe” we Francji uważane będą wyłącznie opony zimowe i całoroczne opatrzone symbolem 3PMSF. Wszystkie opony zimowe i całoroczne Vredestein mają oznaczenie zarówno M+S, jak i 3PMSF.


 

Obszary objęte „ustawą górską II”

Obowiązek korzystania z opon zimowych w podanym przedziale czasowym ma zastosowanie wyłącznie w 48 wyznaczonych gminach, położonych głównie w tzw. obszarach górskich (Alpy, Korsyka, Masyw Centralny, Jura, Pireneje i Wogezy), które przedstawiono na poniższej mapie. Na wyposażeniu pojazdu muszą również znajdować się łańcuchy śnieżne na wszystkie koła przynajmniej jednej osi napędowej. Stosowanie ich jest wymagane na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach.Jakie pojazdy podlegają nowym przepisom?

Pojazdy lekkie, furgonetki i samochody kempingowe
W wyznaczonych obszarach w przypadku małych pojazdów, takich jak samochody osobowe, samochody typu SUV, lekkie pojazdy ciężarowe i samochody kempingowe, konieczny będzie montaż opon śniegowych lub założenie zdejmowanych zabezpieczeń przeciwpoślizgowych (m.in. metalowych łańcuchów śnieżnych czy łańcuchów hybrydowych) na co najmniej dwóch kołach napędzanych. Należy pamiętać, że łańcuchy śnieżne nie nadają się do stosowania we wszystkich warunkach pogodowych, na przykład w przypadku gdy drogi nie są pokryte śniegiem lub oblodzone. Z tego względu zaleca się ciągłe korzystanie z opon zimowych w podanym przedziale czasowym we wskazanych obszarach.

Autobusy i pojazdy ciężkie bez przyczepy lub naczepy
Kierowcy pojazdów ciężkich, takich jak autokary, autobusy i pojazdy ciężarowe bez przyczepy lub naczepy, również są zobowiązani do montażu opon zimowych na co najmniej dwóch kołach skrętnych i dwóch kołach napędzanych lub łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędzanych.

Pojazdy ciężkie z przyczepą lub naczepą
W przypadku pojazdów ciężkich z przyczepą lub naczepą, takich jak transportowe samochody ciężarowe, należy założyć łańcuchy na co najmniej dwa koła napędzane, nawet jeżeli pojazd jest wyposażony w opony zimowe. 

Często zadawane pytania

Nie mieszkam we Francji, a jedynie przejeżdżam przez jeden z wyznaczonych obszarów. Czy mimo to obowiązują mnie te przepisy?
Tak. Zgodnie z przepisami w wyznaczonych obszarach w okresie od października do kwietnia kierowca jest zobowiązany do korzystania z opon zimowych, nawet jeśli jedynie przejeżdża przez dany obszar lub przebywa w nim tymczasowo.

Czy otrzymam grzywnę, jeśli nie będę przestrzegać przepisów?
Tak. Niezastosowanie się do przepisów grozi ukaraniem grzywną w wysokości 135 euro (stan na 2021 r.).

Jakich przepisów należy przestrzegać przed 1 listopada 2021 r.?
We Francji opony zimowe są obecnie zalecane, ale nie obowiązkowe. Korzystanie z łańcuchów śnieżnych jest jednak wymagane na zaśnieżonych drogach opatrzonych znakiem B26 (wymagających specjalnego wyposażenia).

Czy opony całoroczne również spełniają wymagania?
Wszystkie opony całoroczne (i zimowe) firmy Vredestein opatrzone są oznaczeniami M+S i 3PMSF, umożliwiają więc bezpieczne podróżowanie na terenie wyznaczonych gmin w okresie od października do kwietnia.

Czy według nowych przepisów mogę nadal korzystać z opon letnich po zamontowaniu łańcuchów?
Technicznie rzecz biorąc, tak. Jednak stosowanie łańcuchów jest dozwolone wyłącznie w przypadku, gdy drogi są całkowicie pokryte śniegiem.