Jakie jest prawidłowe ciśnienie opon? | Vredestein
Juiste bandenspanning

Prawidłowe ciśnienie w oponie

Prawidłowe ciśnienie w oponie jest niezbędne dla bezpiecznej i komfortowej jazdy. Opona funkcjonuje optymalnie, jeśli może zapewnić odpowiednią stabilność i nośność. Do tego potrzebne jest prawidłowe ciśnienie powietrza.

 

Niskie ciśnienie w oponie powoduje mniejszą stabilność, większe zużycie opony i zwiększone spalanie paliwa. W przypadku bardzo niskiego ciśnienia opona może się przegrzać i ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Uszkodzenia tego typu często nie są widoczne od razu, co podczas jazdy może doprowadzić do sytuacji zagrażających życiu.

 

Nadmierne ciśnienie w oponie zmniejsza komfort i bezpieczeństwo jazdy, ponieważ kontakt opony z podłożem nie jest pełny. Ponadto na środku opony występuje wówczas większe zużycie. Ciśnienie opon najlepiej jest sprawdzać co 14 dni, przynajmniej raz w miesiącu i zawsze przed długą podróżą. Należy także pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia w oponie koła zapasowego.

 

Jeśli to możliwe, sprawdzać ciśnienie tylko wtedy, gdy opony są zimne, tj. gdy pojazd nie był używany przez co najmniej dwie godziny lub pokonał tylko niewielki odcinek drogi, a jazda była spokojna. W przypadku, gdy opony pokonały już krótki dystans, należy pamiętać, że opona powinna mieć ciśnienie o co najmniej 0,3 bar wyższe niż podane ciśnienie zalecane. Nigdy nie należy zmniejszać ciśnienia w oponach, które są ciepłe, ponieważ często prowadzi to do uzyskania niższego ciśnienia niż zalecane po ich ostygnięciu. Ciśnienie musi być zawsze takie samo dla obu opon na każdej osi. Naturalnie każdy zawór musi mieć zamocowany kapturek.

 

Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta samochodu dotyczących ciśnienia w oponach. W przypadku braku instrukcji obsługi zalecane ciśnienie w oponach można znaleźć po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa lub po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy. Ciśnienie w oponach można również sprawdzić u jednego z naszych dealerów lub za pomocą naszego narzędzia do wyszukiwania opon dostępnego na stronie www.vredestein.com.