What is the EU tyre label? | Vredestein
Bandenlabel EU

Na czym polega oznakowanie opony zgodne z normami UE?

Europejskie rozporządzenie (WE) nr 1222/2009 stanowi, że wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich i ciężkich samochodów użytkowych oraz autobusów wyprodukowane po czerwcu 2012 r. powinny być oznaczone naklejką lub wyraźną etykietą w punkcie sprzedaży. Oznaczenie zawiera trzy informacje, które pozwalają lepiej określić parametry danej opony.

Opór toczenia/zużycie paliwa

Niższe opory toczenia obniżają zużycie paliwa. Wartości od A do G wskazują wpływ oporów toczenia na zużycie paliwa, od niskiego do wysokiego. Czarna strzałka umieszczona przy oznaczeniu klasy wskazuje wydajność opony. Wynik może się różnić w zależności od pojazdu i od warunków jazdy, jednak różnica między zestawem opon klasy G a zestawem opon klasy A wskazuje, że można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 7,5%*.

Przyczepność na mokrej nawierzchni/droga hamowania

W kategorii „Przyczepność na mokrej nawierzchni” klasyfikacje od A do G wskazują względną drogę hamowania na mokrej nawierzchni, od krótkiej do długiej.

Wynik może się różnić w zależności od pojazdu i od warunków jazdy, jednak różnica między zestawem czterech identycznych opon klasy G a klasy A wskazuje, że można zmniejszyć drogę hamowania nawet o 18 m przy prędkości 80 km/h.

Poziom hałasu zewnętrznego

Poziom hałasu zewnętrznego jest mierzony w decybelach (dB), a wyniki dzielą się na trzy klasy. Opony o niskim poziomie hałasu są najcichsze.

 

Opona o niskim poziomie hałasu zewnętrznego. To o 3 dB mniej od nowego europejskiego standardu, który obowiązuje od listopada 2016 r.

 

Opona o średnim poziomie hałasu zewnętrznego. Poziom hałasu toczenia opony mieści się w nowym limicie obowiązującym od listopada 2016 r.

 

Opona o wysokim poziomie hałasu zewnętrznego. Ten rodzaj nie spełnia wymogów nowego europejskiego standardu, który obowiązuje od listopada 2016 r.

* Pomiar wykonany zgodnie z metodą określoną w rozporządzeniu WE 1222/2009. Źródło: Ocena właściwości, dokument zredagowany przez Europejską Komisję SEC(2008)2860

Upewnij się, że opony Twojego pojazdu mają odpowiednie ciśnienie i regularnie sprawdzaj, czy opony zapewniają optymalne zużycie paliwa oraz maksymalną przyczepność na mokrej nawierzchni. Pamiętaj, że Twoja postawa bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo na drodze i zużycie paliwa. Efektywny styl jazdy ma również znaczny wpływ na zużycie paliwa przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej drogi hamowania. Należy też pamiętać, że trzy kryteria oceny opony podane na etykiecie nie są jedynymi parametrami, które określają jej właściwości. Podczas testów sprawdzanych jest ponad 20 parametrów opon.